סרום לפנים הוא מוצר טיפוח קל משקל ומרוכז במיוחד, המיועד לחדור עמוק אל תוך העור. הוא מגיע עם ריכוז גבוה של חומרים פעילים, כגון ויטמינים, נוגדי חמצון ופפטידים, המתמקדים בבעיות עור ספציפיות. שלא כמו קרם לחות, המספק בעיקר מעניקים לחות לעור, סרומים נוצרו במיוחד כדי להחדיר מרכיבים חזקים ישירות לתאי העור.

סרומים מגיעים בפורמולות שונות, כולל על בסיס מים, על בסיס שמן או על בסיס ג'ל, בהתאם לצרכים הספציפיים של סוגי עור שונים.

 

סרומים ידועים ביכולתם להתמודד עם מגוון רחב של בעיות עור, כולל קמטים עדינים, היפרפיגמנטציה, קהות, אקנה ומרקם לא אחיד. הם יעילים ביותר במתן טיפול ממוקד וקידום בריאות העור. בשל הריכוז הגבוה של מרכיבים פעילים, לרוב מומלץ להשתמש בסרום בשילוב עם מוצרי טיפוח אחרים.

 

התזמון במריחת סרום פנים

 

אם שאלת את עצמך מתי שמים סרום לפנים, הרי שלתזמון יש חשיבות מכרעת בכל הנוגע למריחת הסרום. זאת מכיוון שהעיתוי יכול להשפיע על היעילות והספיגה של המוצר. לעור יש צרכים שונים לאורך היום והלילה (ולכן, חשוב לשמור על שגרת טיפולי  פנים), ומריחת הסרום בזמן הנכון יכולה למקסם את היתרונות.

 

ראשית, מריחת הסרום על עור נקי ושטוף טרי היא חיונית. זה מאפשר למרכיבים הפעילים לחדור לעומק העור ללא מחסומים או שאריות ממוצרי טיפוח קודמים. ניקוי הפנים מסיר לכלוך, שמן, ויוצר משטח נקי לסרום.

 

שנית, העיתוי של מריחת סרום לפנים יכול להיות תלוי בנוסחה הספציפית שלו ובמטרה. חלק מהסרומים מיועדים לשימוש בבוקר כדי לספק לחות, הגנה נוגדת חמצון ובסיס חלק למריחת איפור. אחרים עשויים להיות מותאמים לשימוש לילי, שכן תהליכי התיקון וההתחדשות הטבעיים של העור פעילים יותר במהלך השינה. סרום לילה מתמקד לעתים קרובות ביתרונות אנטי-אייג'ינג, זירוז תחלופה של תאים ותיקון נזקים כתוצאה מגורמים חיצוניים במהלך היום.

 

לבסוף, מתן זמן מספק לסרום להיספג במלואו בעור הוא חיוני. לאחר מריחת הסרום, יש לתת לו מספר דקות להיספג, לפני מריחת מוצרי טיפוח אחרים. זה מבטיח שלמרכיבים הפעילים יהיה מספיק זמן לחדור לעור ולעבוד ביעילות. מריחה מהירה מדי יכולה למנוע ספיגה תקינה ולהפחית את יעילות הסרום. 

 

אפשרות נוספת היא להשתמש בסרום פנים פעמיים ביום, גם בבוקר וגם בלילה. זה יכול להיות מועיל אם יש לך חששות ספציפיים לטיפול בעור או אם הסרום שלך מנוסח לשימוש כפול. עם זאת, חשוב לציין שלא כל הסרום מיועדים לשימוש פעמיים ביום, ולכן חיוני לקרוא את ההוראות וההמלצות שמספק המותג.

 

"זה בסדר למרוח סרום פנים לפני השינה?"

 

כן, זה בסדר גמור למרוח סרום פנים לפני השינה. למעשה, מומחי טיפוח רבים ממליצים לשלב סרום בשגרת הלילה שלך. מריחת סרום לפני השינה מאפשרת לו לפעול שעות ארוכות תוך כדי שינה, כאשר העור שלך נמצא במצב תיקון והתחדשות.מריחה לילית של סרום פנים יכולה להיות מועילה במיוחד מכיוון שהעור שלך נקי ממזהמים סביבתיים וגורמי לחץ. זה נותן לסרום הזדמנות טובה יותר לחדור לעור עם החומרים הפעילים, לעומק השכבות.יתרון אחד של מריחת סרום פנים לפני השינה הוא שהוא יכול לעבוד בן לילה כדי לטפל בבעיות עור ספציפיות. סרומים מכילים לרוב מרכיבים כמו רטינול, חומצה היאלורונית או ויטמין C, שיכולים לעזור לשפר את המראה של קווים עדינים, קמטים וגוון עור לא אחיד. מרכיבים אלו פועלים בצורה הטובה ביותר כאשר הם נותרים על העור לתקופה ארוכה יותר, ומאפשרים להם להיספג ולהפעיל את השפעתם.בנוסף, מריחת סרום פנים לפני השינה מאפשרת מריחה יסודית יותר. את יכולה לקחת את הזמן כדי לעסות את הסרום אל העור שלך, להבטיח כך שהוא יתפזר ונספג באופן שווה. זה יכול לקדם יעילות ותוצאות טובות יותר. יחד עם זאת, חשוב לציין שחלק מהסרומים עשויים להכיל חומרים פעילים שיכולים להפוך את העור שלך לרגיש יותר לאור השמש. אם זה המקרה, חיוני להשתמש בקרם הגנה במהלך היום כדי להגן על העור מפני נזק אפשרי. חשוב תמיד לקרוא את ההוראות וההמלצות על האריזה, כדי להבטיח שימוש נכון בסרום הפנים שלך.

 

סרום פנים ואינטראקציה עם מוצרי טיפוח אחרים

 

סרום לפנים יכול להוות תוספת חשובה לשגרת טיפוח העור שלך, אך ההבנה כיצד הוא מגיב עם מוצרים אחרים היא חיונית לתוצאות מיטביות. להלן שלושה היבטים מרכזיים שיש לקחת בחשבון בעת שילוב סרום פנים עם קרמים אחרים לטיפוח העור.

 

סדר השכבות: כאשר משלבים סרום פנים בשגרת הטיפוח שלך, חשוב לקחת בחשבון את הסדר בו מורחים את המוצרים. כלל אצבע הוא ליישם ממריחת וצרים מהעקביות מהדק לעבה ביותר. לכן, מומלץ למרוח סרום לפנים לאחר ניקוי יסודי, אך לפני קרמי לחות או קרמים. זה מאפשר לסרום להיספג ביעילות בעור, ומונע ממנו להיחסם או לדלל בתוך קרמים כבדים יותר.

 

מרכיבים משלימים: כדי לשפר את אפקטיביות שגרת הטיפוח שלך, חיוני לבחור מוצרים שפועלים באופן סינרגטי אחד עם השני. בבחירת סרום לפנים, יש לבדוק את המרכיבים הפעילים שלו – כיצד הם משלימים את המרכיבים בקרמים האחרים לטיפוח העור שלך. לדוגמה, אם את משתמשת בסרום עם חומצה היאלורונית כדי לספק לחות לעור, זה יכול להיות מועיל לשלב זאת עם קרם לחות המכיל סרמידים כדי "ללוכד" לחות ולחזק את מחסום העור.

 

בדיקה: אמנם שילוב של סרום פנים עם קרמים אחרים לטיפוח העור הוא בדרך כלל בטוח, אבל תמיד כדאי לבצע בדיקה לפני השימוש במוצרים חדשים יחד. יש למרוח כמות קטנה מכל מוצר על אזור קטן בעור שלך, כגון האמה הפנימית, ולראות אם יש תגובות שליליות או בעיות תאימות. שלב זה חשוב במיוחד אם יש לך עור רגיש או אם כאשר מדובר בסרום חזק המכילים חומרים פעילים כמו רטינול וחומצות.

 

האם למרוח קרם הגנה לפני הסרום?

 

כן. ניתן למרוח קרם הגנה לפני הנחת סרום לפנים. למעשה, מומלץ למרוח קרם הגנה כשלב האחרון בשגרת הטיפוח שלך כדי להבטיח הגנה מרבית מפני קרני UV מזיקות. קרם הגנה משמש כמחסום בין העור לשמש, ומגן עליו מפני נזקים הנגרמים מקרני UVA ו-UVB. על ידי מריחת קרם הגנה תחילה, את יוצרת שכבת הגנה שמונעת מהקרניים לחדור לעור שלך.

 

יחד עם זאת, חשוב לציין שלא כל מסנני קרינה מספקים את אותה רמת הגנה. חפשי קרם הגנה רחב טווח המציע הגנה מפני קרני UVA ו-UVB כאחד, עם מקדם הגנה מינימלי של 30. זה יספק הגנה נאותה לעור שלך.כשמדובר במריחת סרום לפנים, בדרך כלל מומלץ למרוח אותו לפני קרם ההגנה. הסיבה לכך היא שסרומים מכילים בדרך כלל חומרים פעילים חזקים הזקוקים למגע ישיר עם העור כדי לעבוד ביעילות. מריחת הסרום טרם מריחת קרם הגנה מבטיחה שהוא יכול לחדור לעור ולהעניק את היתרונות המיועדים לו ללא כל הפרעות מחסום. 

 

טעויות נפוצות במריחת סרום פנים

 

יותר מדי סרום: אחת הטעות הנפוצה היא מריחת יותר של חומר הסרום. סרומים הם מרוכזים מאוד עם חומרים פעילים. מריחה של יותר מדי חומר עלולה להציף את העור ועלולה להוביל לגירוי או להתפרצויות. עדיף להתחיל עם כמות קטנה ולהגדיל בהדרגה במידת הצורך.

 

ניקוי חלקי של הפנים: טעות נוספת היא ניקוי לא יסודי מספיק של עור הפנים, לפני מריחת הסרום. פעולת הניקוי מסירה לכלוך, ושומנים ומסלקת פסולת מהעור – כל מתאפשר לסרום לחדור ביעילות. אם העור אינו נקי כראוי, ייתכן שהסרום לא יעבוד בצורה מיטבית, ולא יספק את התוצאות הרצויות.

 

ערבוב מוצרים שאינם תואמים: חשוב להיזהר בשילוב סרום פנים עם קרמים אחרים לטיפוח העור. מרכיבים מסוימים במוצרים שונים עשויים שלא לעבוד טוב ביחד ועלולים לגרום לגירוי או להפחית את יעילות הסרום. לדוגמה, שימוש בסרום עם ויטמין C ולאחר מכן מריחת מוצר עם רטינול עלול לגרום לרגישות או לתגובות עור. תמיד מומלץ לבדוק האם המוצרים תואמים או להתייעץ עם איש מקצוע בתחום.

 

סדר מריחה לא נכון: הסדר שבו את מורחת את מוצרי הטיפוח שלך הוא קריטי. מריחת סרום פנים לפני קרמים או קרמי לחות אחרים עשויה למנוע ממוצרים אלו לחדור כראוי לעור. ככלל, יש למרוח תחילה את מוצרי העקביות הדקים ביותר, כגון סרומים, ולאחר מכן עם קרמים או קרמי לחות עבים יותר. זה מאפשר לכל מוצר להיספג ביעילות ומספק יתרונות מקסימליים.

 

דילוג על מבחן התיקון: לפני שילוב סרום פנים חדש בשגרת הטיפוח שלך, חשוב לבצע בדיקת תיקון. מריחת כמות קטנה מהסרום על אזור קטן בעור יכולה לעזור לזהות תגובות אלרגיות ורגישויות פוטנציאליות. 

דורית שטרנבך
דורית שטרנבך
לגעת ביופי

מנהלת פורום קוסמטיקה ויועצת מקצועית

שמי דורית שטרנבך, העסק שלי נקרא "לגעת ביופי" בהרצליה פיתוח, אני קוסמטיקאית מומחית בטיפולי פנים. תחומי ההתמחות שלי הם: טיפולי אקנה, טיפולי אנטי אייג'ינג, טיפולי פלזמה, מזותרפיה, ופיגמנטציה.

מידע נוסף על מנהלת הפורום