פיגמנט שפתיים הוא הליך קוסמטי פופולרי שצובר פופולריות בשנים האחרונות. הוא משלב פיגמנט  קבוע או חצי קבוע על השפתיים כדי לשפר את הצבע, הצורה, ואת המראה הכללי שלהן. פיגמנט שפתיים יכול להיות אופציה נהדרת עבור מי שרוצים להשיג מראה פנים מוגדר יותר ומלא, ללא צורך באיפור מדי יום. יחד עם זאת, חשוב להבין את הסיכונים והיתרונות הכרוכים כאן, לפני קבלת החלטה.

מה זה פיגמנט שפתיים?

 

פיגמנט שפתיים הוא הליך קוסמטי הכולל שילוב של פיגמנט קבוע או חצי קבוע על השפתיים. הוא ידוע גם בשם קעקוע שפתיים או קעקוע שפתיים קוסמטי. הפיגמנט מוחל על השפתיים על מנת לשפר את הצבע, הצורה, ואת ההגדרה הטבעית שלהן. המטרה היא ליצור פרצוף נועז יותר ומלא, למשך תקופה ארוכה. פיגמנט שפתיים יכול להיות אופציה נהדרת עבור מי שרוצים לחסוך זמן בשגרת האיפור היומית. כן חשוב להבין את התהליך, הסיכונים, ואת הטיפול העוקב לפני שעוברים את התהליך.

 

סוגי איפור קבוע לשפתיים

 

ישנם שני סוגים עיקריים של פיגמנט שפתיים: קבוע וחצי קבוע.

 

פיגמנט שפתיים קבוע

 

פיגמנט לשפתיים ידוע גם בשם קעקוע שפתיים קוסמטי או איפור קבוע שפתיים. סוג זה של פיגמנט שפתיים נועד להישאר קבוע לכל החיים, והוא כולל שימוש במכונה המזריקה את הפיגמנט לשכבות העמוקות של העור באמצעות מחטים זעירות. הפיגמנטים המשמשים בפיגמנט שפתיים קבוע הם בדרך כלל עבים וכבדים יותר מאלה המשמשים בפיגמנט שפתיים חצי קבוע, מה שהופך אותם לקשים יותר להסרה. פיגמנט שפתיים קבוע הוא גם יקר יותר לעומת פיגמנט חצי קבוע, בשל הזמן והמיומנות הדרושים כדי לשלב אותו כראוי.

 

אחד היתרונות העיקריים של פיגמנט בשפתיים קבוע הוא שהוא מציע תוצאות ארוכות טווח, מה שאומר שלא צריך לדאוג לגבי שימוש בשפתון או אודם כל יום. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי פיגמנט שפתיים קבוע דורש תחזוקה רבה יותר מאשר פיגמנט חצי קבוע. ייתכן שיהיה צורך לתחזק את הפיגמנט כל כמה שנים כדי לשמור על הצבע שייראה רענן ומלא חיים. בנוסף, קיים סיכון של הצטלקות וזיהום במקרה של פיגמנט שפתיים קבוע, ולכן חשוב לבחור מטפל מקצועי ומנוסה לבצע את ההליך.

 

פיגמנט שפתיים חצי קבוע

 

פיגמנט בשפתיים חצי קבוע הוא סוג של פיגמנט שנועד לדעוך לאורך זמן. סוג זה של פיגמנט שפתיים מבוצע באמצעות שיטה ידנית או מכונה המחדירה את הפיגמנט לשכבות העליונות של העור. הפיגמנטים המשמשים בפיגמנט שפתיים חצי קבוע הם בדרך כלל דקים וקלים יותר מאלה המשמשים בפיגמנט שפתיים קבוע, מה שהופך אותם לקלים יותר להסרה במידת הצורך. פיגמנט שפתיים חצי קבוע מחזיק בדרך כלל בין 6 חודשים לשנתיים, בהתאם לסוג העור שלכם ואורח החיים.

 

אחד היתרונות העיקריים של פיגמנט שפתיים חצי קבוע הוא שהוא מאפשר לכם לנסות את הפיגמנט מבלי להתחייב לתוצאה קבועה. בנוסף, פיגמנט שפתיים חצי קבוע הוא פולשני פחות, מה שאומר שיש פחות סיכון של הצטלקות וזיהום. עם זאת, חשוב לזכור כי פיגמנט שפתיים חצי קבוע עדיין דורש טיפול נאות כדי להבטיח כי הצבע דוהה באופן שווה וטבעי. ייתכן שגם יהיה צורך לתחזק תא הפיגמנט כל כמה חודשים כדי לשמור על צבע וצורה של השפתיים.

 

פיגמנט שפתיים

 

איך לבחור את פיגמנט השפתיים הנכון?

 

בחירת פיגמנט השפה הנכון הוא חלק חשוב בתהליך של איפור שפתיים קבוע. הנה כמה גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת הפיגמנט הנכון:

 

גוון עור:

גוון עור הוא גורם חשוב שיש לקחת בחשבון בבחירת פיגמנט השפתיים הנכון עבורכם. חשוב לבחור פיגמנט כזה שמשלים את גוון העור ואת הגוונים השונים המאפיינים אתכם. לדוגמה, אם יש לכם גוון עור קריר עם גוונים כחולים, ייתכן שתרצו לבחור פיגמנט שפתיים עם גוונים כחולים או סגולים כדי לשפר את צבע השפה הטבעי.

 

תת גוון:

בנוסף לגוון העור, גוון הפנים הוא גם גורם חשוב שיש לקחת בחשבון בעת בחירת הפיגמנט הנכון של השפה. תת הגוונים הם הגוונים העדינים הקיימים בעור שלכם, והם יכולים להשפיע על האופן שבו נראה פיגמנט שפתיים על השפתיים עצמן. כמה גוונים נפוצים כוללים כחול, ורוד, צהוב וירוק.

 

סגנון אישי:

הסגנון האישי שלכם הוא גורם חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון בעת בחירת פיגמנט השפתיים הנכון. אם אתם מעדיפים מראה טבעי, כדאי שתבחרו בפיגמנט שפתיים כזה שקרוב לצבע השפתיים הטבעי שלכם. אם אתם מעדיפים מראה דרמטי יותר, כדאי שתבחרו בפיגמנט שפתיים בהיר יותר או נועז יותר.

 

התייעצות עם איש מקצוע:

ככלל, תמיד כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בבחירת פיגמנט השפתיים הנכון. איש מקצוע יכול לעזור לכם לבחור את הפיגמנט המתאים על סמך גוון העור שלכם, תת-הגוונים, הסגנון האישי והתוצאה הרצויה. תוכלו כך גם לקבל מידע על הסוגים השונים של פיגמנטים לשפתיים ועל תהליך הטיפול עצמו.

 

סיכונים ותופעות לוואי:

כמו כל הליך קוסמטי, פיגמנט שפתיים מלווה גם בסיכונים ותופעות לוואי. חשוב להבין את הסיכונים לפני שמקבלים החלטה. להלן כמה סיכונים פוטנציאליים ותופעות לוואי של פיגמנט שפתיים:

 

זיהומים:

אחד הסיכונים הנפוצים ביותר הקשורים לפיגמנט שפתיים הוא זיהום. המחט המשמשת למריחת הפיגמנט יכולה ליצור פתחים זעירים בעור, שיכולים להביא כניסת חיידקים. על מנת למזער את הסיכון הזה, חשוב לבחור באיש מקצוע מוסמך ומנוסה שיבצע את ההליך בצורה מקצועית עם כל החניות הטיפול הנדרשות.  

 

תגובות אלרגיות:

לחלק מהאנשים יש תגובה אלרגית לפיגמנטים המשמשים בפיגמנט השפתיים. תסמינים של תגובה אלרגית יכולים להיות למשל גירוד, אדמומיות, נפיחות ושלפוחיות. חשוב ליידע את מי שמטפל בכם בהליך הפיגמנט, במידה ויש לכם  אלרגיות או רגישויות כלשהן לפני ביצוע ההליך. 

 

צלקות:

במקרים מסוימים, פיגמנט שפתיים יכול לגרום להצטלקות. הדבר יכול להתרחש אם הפיגמנט מוזרק עמוק מדי או אם יש תגובה לפיגמנט. צלקות עשויות להיות קשות לטיפול, לכן חשוב לבחור באיש מקצוע מיומן. 

 

דהייה:

במשך הזמן, פיגמנט שפתיים יכול לדהות או לשנות צבע. זה יכול לקרות ממגוון סיבות כמו למשל חשיפה לשמש, עישון, ותרופות מסוימות. על מנת למזער דהייה, חשוב לעקוב אחר הוראות הטיפול בצורה טובה, ולהימנע מחשיפה מוגזמת לשמש.

 

דימום:

דימום יכול להתרחש במהלך התהליך של הפיגמנט, במיוחד למי שנוטל מדללי דם או במידה ויש לכם הפרעת דימום. כדי למזער את הסיכון לדימום, חשוב ליידע את איש המקצוע המטפל על כל תרופות או מצבים רפואיים שיש לכם, לפני תחילת הטיפול. 

 

כמה זמן מחזיק פיגמנט שפתיים?

אריכות הימים של פיגמנט השפתיים יכולה להשתנות בהתאם לסוג הפיגמנט בו משתמשים, לסוג העור ולסגנון החיים של המטופל. פיגמנט שפתיים קבוע מתוכנן כך שיחזיק לאורך כל הדרך, אולם הוא עשוי לדרוש תחזוקה כל כמה שנים על מנת לשמר את הצבע והצורה של השפתיים. פיגמנט שפתיים חצי קבוע מחזיק בדרך כלל בין 6 חודשים לשנתיים, תלוי בכל מקרה לגופו.

 

האם ניתן להסיר את פיגמנט השפתיים?

 

כן, פיגמנט שפתיים ניתן להסרה, אולם התהליך יכול להיות קשה ולא בהכרח יעיל ב100%. ישנן מספר שיטות להסרת פיגמנט שפתיים, כולל הסרת לייזר, שימוש במי מלח, וכריתה כירורגית.

 

הסרת לייזר כרוכה בשימוש בלייזר כדי לשבור את חלקיקי הפיגמנט בעור, אשר לאחר מכן יכול להיספג על ידי המערכת החיסונית של הגוף. הסרת מי מלח כרוכה בהזרקת תמיסת מלח אל תוך העור כדי לעזור להרים את הפיגמנט החוצה. כריתה כירורגית כוללת הסרת העור עם הפיגמנט ולאחר מכן סגירת הפצע באמצעות תפרים.

 

דורית שטרנבך
דורית שטרנבך
לגעת ביופי

מנהלת פורום קוסמטיקה ויועצת מקצועית

שמי דורית שטרנבך, העסק שלי נקרא "לגעת ביופי" בהרצליה פיתוח, אני קוסמטיקאית מומחית בטיפולי פנים. תחומי ההתמחות שלי הם: טיפולי אקנה, טיפולי אנטי אייג'ינג, טיפולי פלזמה, מזותרפיה, ופיגמנטציה.

מידע נוסף על מנהלת הפורום